EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR

 • Osman FATSA
  Blog kurmasını Bilmeyen ve Para sıkıntısı çeken arkadaşlara yararlı bir bilgilendirme olmuş.Eline Sağlık

TEKNİK BÜLTEN

 • Kesme Sıvısı tarihçesi ve fonksiyonları

  1.GENEL BİLGİ 

  Metallerin talaşlı imalatlarında kullanılan kesme sıvılarının tam olarak ne zaman ve nasıl kullanılmaya başlandığını söylemek zordur. Ünlü metalurjist F.W. Taylor (1890) takım çelikleriyle yapmış olduğu çalışmalarda az miktarda su kullanmasının kesme hızını büyük oranda arttırdığını tespit etmiştir. Kesme sıvılarının gelişimi az veya çok metal kesme tekniklerinin gelişimi, makine dizaynı ve kesici takım malzemelerindeki gelişmeler ile paralellik göstermiştir. 

  Bir kesme sıvısının, kaliteli bir kesme işleminin yerine getirilebilmesi için ortaya koyması gereken şartlar şunlardır;

  • Tatminkar bir kesme hızını sağlaması
  • Yüzeyi düzgün bir mamul üretimine imkan vermesi
  • Ekonomik kesici takım ömrünün temini

  Bu şartları yerine getirebilmesi büyük ölçüde kesme operasyonunun doğasına bağlıdır. Hız, besleme, uygulanan kesme derinliği, kullanılan kesici takımın türü ve en tabiisi işlenen metalin metalurjik özelliklerine bağlıdır. Bu konunun bütün bir tartışması, sürtünme etkisi, basınç, temperatür değişimi, ısı akışı , iç gerilmeler v.s. gibi talaş kaldırma fiziğinin esaslarıyla ilgilidir. Ayrıca kesme sıvısı iş parçası ve tezgah üzerinde meydana gelebilecek pası önlemelidir. Duman yapmamalı ve kötü bir kokusu olmamalı, çabuk bozulmamalı, zararlı herhangi bir madde içermemelidir. 


  2.KESME SIVISININ FONKSİYONLARI 


  Kesme verimini arttırmak için, bir kesme sıvısı üç ayrı fakat birbiriyle ilişkili fonksiyonu yerine getirmek zorundadır.

  • Yağlama fonksiyonu: Kesme sıvısının ilk görevi takımı, iş parçasını ve talaşı yağlamasıdır. İş parçasından talaş kaldırılırken kesici takım, iş parçası ve talaşın buluştuğu yerde kısmi bir vakum yaratıldığı düşünülür. Bu olay kapiler hareketle bağlantılı olarak kesme sıvısını, iş parçası, kesici takım ve talaşın karşılaştığı noktaya çekmeye eğilim gösterir. Sonuçta metalin metalle teması ile ortaya çıkan sürtünme büyük ölçüde azaltılmış olur.
  • Soğutma fonksiyonu: Isı daima daha sıcak bir maddeden daha soğuk bir maddeye akacağı için; iş parçası, kesici takım ve talaşta sürtünme ile ortaya çıkan ısı, soğutucu özellikteki kesme sıvısı ile absorbe edilmeye çalışılır. Sıvının kendisi ısınır ve devamlı olarak bir diğer sıvı ile değiştirilemediği için soğutma kabiliyetini kaybeder. Bu nedenle kesme sıvıları sürekli olarak, büyük oranlarda kesici takım ve parça üzerine akmalıdır. Yeterli hızda akan, kafi miktardaki akışkan uygulanırsa, ısı üretildiği oranda uzaklaştırılacaktır.
  • Kaynağı önleme fonksiyonu:Kesme sıvısının soğutma ve yağlama özelliğine rağmen iş parçası, kesici takım ve talaş üzerinde metal ile metalin teması sınırlı bölgelerde daima mevcuttur. Bu sınırlı alanlarda ortaya çıkan ısı küçük metal partiküllerinin iş parçası ve kesici takıma kaynamasına imkan verebilecek yüksekliktedir. Bu olayı önlemek için, sülfür, klorür ve diğer kimyasal bileşikler kesme sıvılarına ilave edilir. Bunlar temas alanlarını sabunumsu metalik bir film tabakası ile örterler ve metal partiküllerinin kaynak olmasını engellerler.
  DEVAMINI OKU
 • Delik Delmede Kesme Sıvısının önemi

  Kesme sıvısı


  Delik delmede başarılı performans için kesme sıvısı beslemesi çok önemlidir. Kesme sıvısı beslemesi aşağıdakileri etkiler:

  • Talaş boşaltma
  • Delik kalitesi
  • Takım ömrü

  Kesme sıvısı deposunun hacmi, pompanın dakikada beslediği kesme sıvısı hacminden 5-10 kat daha fazla olmalıdır. Yeterli kesme sıvısı akışına sahip olmak önemlidir.

  Hacim kapasitesi bir kronometre ve uygun ölçüde bir kova kullanılarak kontrol edilebilir

  Kesme sıvısı beslemesinde basınç-çap ilişkisi (basınç kırmızı, çap sarı, hacim mavi)Matkaptan gelen hacmi kontrol edin.

   

  • Çözünür yağ (çözelti) daima EP (yüksek basınç) katkı maddeleriyle birlikte kullanılmalıdır. En iyi takım ömrü için yağ-su karışımı %5-12 arasında olmalıdır (paslanmaz çelik ve ısıl dirençli alaşım malzemeleri için %10-15). Kesme sıvısında yağ miktarını arttırırken daima distribütörünüzle görüşüp tavsiye edilen yağ yüzdelerini geçmemeye dikkat edin.
  • Kesme sıvısı beslemesi ≥10 bar (145 psi) ise içeriden soğutma önerilir
  • Katkısız yağ ile yağlama geliştirilir ve paslanmaz çelik delme işlemleri kolaylaşır. Her zaman EP katkı maddeleri kullanın. Hem yekpare karbür hem de değiştirilebilir kesici uçlu matkaplar katkısız yağ ile iyi çalışır
  • Basınçlı hava, buhar kesme sıvısı veya MQL (Minimum Miktarda Yağlama) özellikle alüminyum için uygun koşullarda başarılı olabilir. Düşük kesme hızı önerilir
  İçten kesme sıvısı

  İçten kesme sıvısı, özellikle uzun talaş oluşturan malzemelerde ve derin delikler delindiğinde (4-5 x Dc) talaş sıkışmasını önlemek için tercih edilir. 3 x DC üzeri delik derinliklerinde her zaman kullanılmalıdır.

  Yatay bir matkap matkaptan çıktıktan sonra en az 30 cm (11.81 inç) boyunca aşağı düşmeyen kesme sıvısı akışına sahip olmalıdır.

  Dışarıdan kesme sıvısı

  Dışarıdan kesme sıvısı, talaş oluşumu iyiyse ve delik derinliği düşükse kullanılabilir.

  Talaş boşaltmayı iyileştirmek için en az bir kesme sıvısı nozulu (matkap sabitse iki adet) takım eksenine yakın yönlendirilmelidir.

  Dışarıdan kesme sıvısı, yüksek kenar sıcaklığı nedeniyle bazen talaş yığılması oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

   
  Kesme sıvısı olmadan kuru delik delme
  Kuru delik delme genelde önerilmez
  • Çapın 3 katının üzerinde delik derinlikleri için kısa talaşı malzemelerde kullanılabilir
  • Tercihen yatay uygulamalarda
  • Düşük kesme hızı önerilir
  • Takım ömrü azalabilir
  Kuru delik delmenin aşağıdakilerde kesinlikle kullanılması önerilmez:
  • Paslanmaz malzemeler (ISO M ve S) 
  • Sert lehimlenmiş karbür matkaplar 
  • Değiştirilebilir uçlu matkaplar
   
   
  Yüksek basınçlı kesme sıvısı (HPC) (~70 bar)
  Yüksek basınçlı kesme sıvısının avantajları:
  • Daha iyi soğutma etkisi sayesinde daha uzun takım ömrü
  • Talaş boşaltmayı ve paslanmaz çelik gibi uzun talaş oluşturan malzemelerde de muhtemelen takım ömrünü iyileştirir
  • Daha iyi talaş boşaltma ile güvenlik
  • Beslemeyi korumak için verilen basınç ve delik ölçüsü için yeterli akışa sahip olmak önemlidir
  CoroDrill 862 Kesme Sıvısı
  Doğru kesme sıvısı filtre sistemi ve basıncı CoroDrill 862 ile başarılı delik delme için kilit unsurlardır. Yetersiz kesme sıvısı basıncı ve hacmi yüksek sıcaklıkta bir kesme bölgesi oluşturabilir, bu da daha yüksek aşınma hızına ve erken takım arızası ile sonuçlanan olası talaş boşaltma problemlerine neden olabilir
   
  DEVAMINI OKU
 • Sentetik Gres ve Yağların Kullanım Yerleri

  JENERATÖR YATAKLARI  SG-360 UZUN SÜRELİ GRES İÇİN  SG- 455 YÜKSEK PERFORMANSLI GRES

  ANA MİL/PERVANE YATAKLARI İÇİN SG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES

  SAPMA YATAĞI DİŞLERİ  İÇİN SG-255 BEYAZ AÇIK DİŞLİ YAĞI

  HIZLANDIRICI DİŞLİLERİ  İÇİN SF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞI SF-440 PAG SENTETİK DİŞLİ YAĞI

  HİDROLİK SİSTEMLER İÇİN :  SF-310 SENTETİK HİDROLİK SIVISI

    SG-360 UZUN SÜRELİ GRES, sentetikleştirilmiş hidrokarbon sıvıyı lityum kompleks sabun yoğunlaştırıcı ile birleştiren yüksek performanslı bir grestir. Yoğunlaştırıcı sistem yüksek damlama noktası, kusursuz suya dayanıklılık ve güçlü yapısal kararlılık sağlar.  Sentetik baz yağın benzersiz fiziksel özellikleri, seçkin katkı maddeleri ile birlikte, aşınmaya, pasa, korozyona ve yüksek sıcaklık bozunmasına karşı olağanüstü koruma sağlar.

  SELCO SG-455 YÜKSEK PERFORMANSLI GRES, hem yüksek hem de düşük sıcaklıklardaki endüstriyel uygulamalar için tavsiye edilir. Su faktörünün söz konusu olduğu, orta yükseklikteki hızlarda ve ağır yükler altında, olağanüstü yatak koruması sağlayacaktır.

  SG-390 YÜKSEK YÜK GRESİ, buhara dayanıklı, basınç emme kapasitesi iyi bir yapışkan grestir. Düşük hızlarda çalışan düz ve döner yataklar için valf ve sızdırmazlık gresi olarak kullanılmaya uygundur.

  SG-255 BEYAZ AÇIK DİŞLİ YAĞI, tümüyle yeni bir konsept olarak Sentetik karışımlı, sıvı tip bir Açık Dişli Yağıdır. Üstün ekstrem basınçlı yağlama yağını, hafif, buharlaştırıcı sıvı “Taşıyıcı” ile birleştirerek kullanıcıya yağlamada optimum koşullar ve sıradan ürünlerle asla mümkün olmayan uygulama kolaylığı sağlar.  Uygulandığında, tüm alanları hızlıca sıvı yağlama yağı filmi ile kaplar. Kısa bir süre sonra, “taşıyıcı” buharlaşarak geride olumlu bir yağlama sağlayan güçlü ve dayanıklı bir kaplama bırakır.  Spreyle, fırçayla veya damlatma yöntemi kullanılarak, elle veya otomatik olarak uygulanması kolaydır.

  SF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞI  serisi, uzun süreli üstün koruma sağlamak için hem Poli Alfa Olefin (SHC) baz stoklarındaki hem de kompleks katkı sistemlerindeki en son teknik ilerlemeleri birleştirir. SF-400 Serisinin üstün oksidasyon kararlılığı, yağ değişim periyotlarının uzamasını sağlar. Bu yağlama yağlarının ısıl kararlılığı, çoğu petrol yağının aksine yüksek sıcaklık düzeylerinde koruma sağlar.

  SF-440 PAG SENTETİK DİŞLİ YAĞI, POLİGLİKOL olup madeni yağ bazlı değildir ve doğası gereği, özellikle üstün ısıl kararlılık ve yağlama performansı bakımından üstün özellikler sergiler. Bu özellikler, özellikle, sonsuz dişliler ve kalender yatakları gibi yüksek sıcaklıklarda çalışan ağır yüklü mekanizmalarda yararlıdır.

  SF-310 SENTETİK HİDROLİK SIVILARI , pas önleyici, aşınma önleyici ve antioksidan katkı maddesi sistemleri ile birleştirilmiş %100 sentetik baz stokları ile formüle edilmiştir. Karbon ve vernik oluşumlarına karşı olan doğal direnci, ekipmanların minimum düzeyde ısıl gerilme kaynaklı çökeltiye neden olacak şekilde çalışmasını sağlar.

  www.hattek.com – 90 224 4412630  Tekstil Endüstrisi

  TEKSTİL ENDÜSTRİSİ İÇİN SENTETİK YAĞLAR

  ÖRME

  Knittol SPL

  Büyük çaplı dairesel örgü makinelerindeki iğne ve iğne kafaları için üstün yağlama yağı

  Knittol SPL, parçaları temizleme özelliklerine sahip beraber özel bir baz ürün halinde özel olarak geliştirilmiş örgü yağıdır. Sentetik benzeri özelliklere sahip, özenle seçilmiş baz taşıyıcı tasarruf ve performans sağlar. Ürün, gelişmiş teknoloji fiberler üzerinde geliştirilmiş yağlama, dağılım, emülsiyon ve temizleme özelliklerine sahiptir.

  Knittol ZX

  %100 sentetik örgü yağı

  Knittol ZX, büyük çaplı dairesel örme makinelerindeki iğneler ve iğne kafaları için özel bir yağlama yağıdır. Makinenin en yüksek hızında bile az aşınma garantisini veren aşırı basınç ve aşınma karşıtı kimyasal maddeler içerir. Knittol ZX,  mükemmel bir oksitlenme kararlılığına sahiptir. Yük oluşturma makinelerde viskoz artığı birikmesini veya oluşmasını engeller.

  İPLİK ÇEKME

  Autoconer Sprey AC-400

  Autoconer spreyleri, bağlayıcıların, iplik birleştirme makinelerinin ve kirleticilerin temizlenmesi ve yağlanması için kullanılır. Hav birikmesinin engellenmesini sağlar. Ürün, kritik uygulamaları göz önünde bulundurarak formüle edilmiştir. Bu ürün, piyasada büyük ölçüde kabul görmüş olup, sınıfında en iyi ürün olarak kabul edilir. Bu formül, yüzeyi etkin bir şekilde temizler ve aynı zamanda yağlama sağlar.

  SG-630 Molibden Sprey

  Autoconer makinelerindeki  hassas parçalar (kamlar ve kam izleyicileri) için Molibden disülfit bazlı yarı kuru yağlama yağı.

  Silikon Yağı 1000

  Autoconer ray yatakları ve amortisörleri için özel sentetik silikon bazlı yağlama yağı.

  Selco Co-Kontak Temizleyici

  Bu temizleyici, Uster Technologies India Pvt Ltd.. tarafından üretilen, optik duyarlı aygıtları temizlemek için kullanılır. Düzenli çalışma sırasında, uçuşan hav ve tozlar, optik sensörde birikerek yanlış değer okumasına neden olabilir. Bu yüzden, optik aygıtların kiri temizlenmelidir. Ürünümüz, Uster Technologies tarafından onaylanmıştır.

  İğ yağı

  SF-1100 sentetik iğ yağı

  Bu yağ, hiç karbon kalıntısı bırakmayan %100 Sentetik İğ Yağıdır ve RPM>10,000’i bulan çok yüksek hızlı iğlerde kullanılabilir. Başlıca avantajı, birçok iplik ünitesi tarafından onaylanmış güç tasarrufudur.

  SF-1100/48 sentetik Rotor yatağı yağ-yağlamalı

  LR, M1&M2 Elitex makinesi:

  Özel yağlama yağı kullanımıyla, sıcaklık yaklaşık 115 Fº’ta sabit tutulacak ve Rotor yatağının ömrünü 2 ila 2.5 yıl uzatacaktır.

  Yüksek RPM Gresi

  SG-1410 sentetik yüksek RPM gresi

  Sıcaklık yaklaşık 114 Fº’ta sabit tutulur. Bu gres ürünümüz, daha tanınmış uluslararası markalara kıyasla enerjinizin %1.5 enerji tasarrufu sağlayacaktır.

  Hız çerçevesi Lakshmi Rieter LF 1400

  Uzun bilezik ve iğ yağa, yönelik SF-1100 ürünümüz, diğer alışılagelmiş ürünlere göre daha uzun süre dayanacak ve kullanım zaman aralığını 15-20 günden fazla arttıracaktır. Hiçbir karbon kalıntısı gözlenmez.

  Cer makinesi

  CER MAKİNESİ ÜST SİLİNDİR UÇ NİHAİ YATAK KOVANI için SG-1370 Sentetik Yüksek Sıcaklık gresi:

  LR D0/25, LRD0/25 RSB CHERRY MAKİNE

  TRUTZSCHLER-900 CER MAKİNESİ

  SG-1370 kodlu ürünümüz, sıcaklığı 155Fº’nin altında tutar ve diğer markalara kıyasla normal ömrü 10 gündür. SG-1370 ürünümüz 25 güne kadar dayanacaktır.

  SPINOL XL – Antistatik, İplik Yağlama:

  Spinol XL’in ana kullanım alanı, melanj ipliklerin polyester ya da akrilikle TFO bükümüdür. Spinol XL sulandırılmadan kullanılır, yün/polyester karışımları %1 ya da yapay ipek/ polyester karışımları % 1.5 ila 2 pamuğa ihtiyaç duyar.  Akrilik ipliklerde % 1.5 ila 2 uygulanmalıdır.

  DOKUMACILIK

  Projektil Yağlama Yağı

  SF-350 SULZER PROJEKTİL YAĞLAMA YAĞI-  Şu anda projektil için kullanılmakta olan alışılagelmiş petrol bazlı ürünlerin kullanımı sonucunda, kumaşa “KILAVUZ DİŞİ İZLERİ” olarak geçen karbon birikintileri görülür. Bu lekeler/izler normal yıkama işleminde çıkmaz ve ultraviyole ışık altında görülebilir. SF-350‘nin kullanılmasıyla “kılavuz dişi izleri” tamamen ortadan kalkar.

  SF-400 SENTETİK DİŞLİ YAĞI (S H C) 75w90

  Yapılan testler SF-400S serisinin petrol dişli yağlarından %30 daha fazla yüke dayanabildiğini göstermektedir. Bu yağlama yağlarının sentetik baz malzemesinin üstün aşınma önleme ve ekstrem basınç özellikleri, düşük aşınma hızı sağlamak için patentli katkı maddeleriyle iyileştirilmiştir. SF-400 Serisinin soğuk hava akışı nitelikleri, kritik ekipmanların çalıştırılmasında avantajlar sunar. SAE 90 ağırlıklı petrol yağıyla dişli yağı ile karşılaştırıldığında, soğuk havada çalıştırmaya ilişkin tork ihtiyacını %36 oranında düşürmüştür.

  İŞLEME

  Ürünlerimiz, Hindistan’daki tüm orijinal germe makinesi üreticileri tarafından tavsiye edilmekte olup,  SLM MANEKLAL, PRIMATEX MACHINERY MANUFACTURER, S. M. ENERGY TECHNIK & ELECTRONICS LTD.HARISH TEXTILE ENGINEERS LTD AND S. M. INDUSTRIES LTD., gibi  özellikle ürünlerimizin kullanılmasını tavsiye etmiştir.

  Yüksek Sıcaklık Germe Zincir Yağı

  SF-600 Sentetik Yüksek Sıcaklık Zincir Yağlama Yağı-  Bu, minimum buhar kayıplarıyla 280 Cº’ye kadar çalışabilen %100 Sentetik yağlama yağıdır ve karbon birikintileri oluşturmaz.

  Üfleç Yatakları İÇİN E P Molibdenli Gres

  SG-460 Sentetik EP Molibdenli Gres- %100 sentetik makine gres olup bütün germe makine üreticileri tarafından yüksek sıcaklıklardaki egzoz fanı yataklarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Temel özelliği erimeyen nitelikte olmasıdır ki bu da ürünün damlama yapmayacağını ya da topak oluşturmayacağı anlamına gelir.

  Genişlik ayarlama vidaları için kuru film yağlama yağı

  SG-600 Kuru Film Yağlama Yağları- Bu ürün, germe makinesi genişlik ayarlama vidaları için tavsiye edilir. Çabuk kurur ve çok yüksek sıcaklıklara dayanabilir.

  Montex Germe Makinesi için Uzun Süreli Gres

  SG-6600, kritik derecede yüksek sıcaklık koşullarındaki yataklar için özel olarak geliştirilmiş uzun süreli yağlama yağıdır. Montex Germe Makinesi Yataklarının uzun süreli olarak yağlanması için tavsiye edilir. SG-6600, PTFE (Teflon) İçerikli Sentetik Bazlı Yağlı bir Sentetik Grestir. Aşırı basınçta etkin bir performans sağlar ve yüksek sıcaklık, su buharları vs.’ye karşı dayanıklıdır.

  Suya Dayanıklı Gres

  SG-440, birinci kalite çok amaçlı bir Poli Alkalin glikol (PAG) bazlı lityum sabun gresidir. Diğer katkı maddeleri ile birlikte, ürüne korozyon koruması ve oksidasyon kararlılığı sağlar. Aşırı derece su itici niteliğe sahip olan PAG, bu grese kusursuz suya dayanıklılık özelliği sağlar. Bu gres, aynı zamanda petrol ürünlerine karşı da ideal direnç sağlar.

  BAKIM UYGULAMALARI

  Suya Dayanıklı Gres

  SG-440: Sulu ortamda yağlama gerektiren herhangi bir uygulama, tekerlek yatakları, elektrikli motor yatakları, su pompaları, bilyalı mafsallar, palet makaraları vb

  Temizleyici, Pas Söktürücü Ürünler

  SELCO 56, tüm elektrikli ve elektronik ekipmanlar için üniversal bir bakım ürünüdür: aynı anda nemi giderir ve dışarı hapseder, korozyona ve oksitlenmeye karşı korur ve yağlama sağlar, nüfuz eder ve temizler.

  Korozyon Koruması

  SELCO 57 KOROZYON ÖNLEYİCİ, nemi gidererek ve yeniden oluşmasını önleyerek ve su ve oksijene karşı kalıcı bir koruma bariyeri oluşturarak pası ve korozyonu önleyen, parafin yağ bazı içinde çoklu organik bir inhibitör sistemidir.

  www.hattek.com – 90 224 4412630 

  Çimento Endüstrisi
   

  HAM DEPOLAMA / KIRICILAR / ÖĞÜTME 
  Yataklar SG-450 E.P. MOLİBDEN GRESSG-361 SENTETİK YAĞLAMA GRESİ

  Dişli Kutusu SF-440 SONSUZ DİŞLİ GRES YAĞISF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞI 
  ÖN ISITICI / FARİN DEĞİRMENİ 
  Bilyalı Öğütücüler
  Büyük Açık Dişliler SG-250 AÇIK DİŞLİ YAĞLAMA YAĞI İkiz Silindirli Değirmen
  Rulmanlar SG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES 
  FIRIN
  Büyük Açık Dişliler SG-250 AÇIK DİŞLİ YAĞLAMA YAĞI Destek RulmanlarıSG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES
  SF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞLARI
  SF-440 SHC SONSUZ DİŞLİ YAĞLARI
  Baskı Makarası; Yataklar SG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES  Ağız Contaları SG-250 AÇIK DİŞLİ YAĞLAMA YAĞI 
  SOĞUTUCULAR 
  Büyük Açık Dişliler SG-250 AÇIK DİŞLİ YAĞLAMA YAĞIIzgara Yataklar SG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES

  ÇİMENTO DEĞİRMENİ 
  Dikey Değirmenler– Silindir ve Kase Tipi Değirmenler Rulmanlar  SG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES Külbütör MiliSG-390 YÜKSEK YÜKLÜ GRESDişli Kutuları SF-440 SONSUZ DİŞLİ YAĞLAR ISF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞI  Dinamik AyırıcıSF-440 SONSUZ DİŞLİ YAĞLAR ISF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞI
  SG-361 SENTETİK YAĞLAMA GRESİ
  SG-450 E.P. MOLİBDEN GRES
  SG-450, Mikronize Molibden Disülfit içeren birinci kalite, çok amaçlı lityum sabun bazlı bir grestir. Ürüne korozyon koruması ve oksidasyon kararlılığı sağlamak için başka katkı maddeleri ile takviye edilmiştir.  Bu ürün, kusursuz bir sürtünme önleyici bilya ve rulman yağlama yağıdır.
  SG-361 SENTETİK YAĞLAMA GRESİ
  SG-361, Sentetikleştirilmiş hidrokarbon sıvıyı lityum kompleks sabun yoğunlaştırıcı ile birleştiren yüksek performanslı bir grestir. Yoğunlaştırıcı sistem yüksek damlama noktası, kusursuz suya dayanıklılık ve güçlü yapısal kararlılık sağlar.
  SG –390 YÜKSEK YÜKLÜ GRES
  SG-390, Sentetik bir baz sıvıyı lityum kompleks sabun yoğunlaştırıcı ile birleştiren yüksek performanslı ekstrem basınç gresleridir.  Yoğunlaştırıcı sistem yüksek damlama noktası, kusursuz suya dayanıklılık ve güçlü yapısal kararlılık sağlar.
  SF-440 SONSUZ DİŞLİ YAĞLARI
  Madeni yağ bazlı olmayıp POLİGLİKOL olan SF-440,  doğası gereği, özellikle üstün ısıl kararlılık ve yağlama performansı bakımından üstün özellikler sergiler. Bu özellikler, özellikle, sonsuz dişliler ve kalender yatakları gibi yüksek sıcaklıklarda çalışan ağır yüklü mekanizmalarda yararlıdır.
  SF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞI
  SF-400 serisi, uzun süreli üstün koruma sağlamak için hem Poli Alfa Olefin (SHC) baz stoklarındaki hem de kompleks katkı sistemlerindeki en son teknik ilerlemeleri birleştirir. SF-400 Serisinin üstün oksidasyon kararlılığı, yağ değişim periyotlarının uzamasını sağlar. Bu yağlama yağlarının ısıl kararlılığı, çoğu petrol yağının aksine yüksek sıcaklık düzeylerinde koruma sağlar.
  SG-250 AÇIK DİŞLİ YAĞLAMA YAĞI (QWIK ÇÖKELME)
  SG-250, tümüyle yeni bir konsept olarak Sentetik karışımlı, sıvı tip bir Açık Dişli Yağıdır. Üstün ekstrem basınçlı yağlama yağını, hafif, buharlaştırıcı sıvı “Taşıyıcı” ile birleştirerek kullanıcıya yağlamada optimum koşullar ve sıradan ürünlerle asla mümkün olmayan uygulama kolaylığı sağlar. SG-250, uygulandığında, tüm alanları hızlıca sıvı yağlama yağı filmi ile kaplar.

  Ağır Makine Sanayi

  YÜKSEK SICAKLIKLI UYGULAMALAR

  Yüksek Sıcaklıklı Zincir Yağı

  SF-600, genellikle yüksek sıcaklıklı yağlama kapasitesine sahip sentetik baz stokları ile özel olarak formüle edilmiş yüksek sıcaklık yağlama yağıdır. Özenli katkı maddesi seçimi, yüksek sıcaklıkta ayrışmaya karşı dayanıklı ve petrol bazlı ürünlerin doğal olarak ürettiği pislik veya karbon birikintisi oluşumunu önleyen bir sıvı sağlar.   Bu da ekipmanların ömrünü uzatmakla kalmayıp, daha az bakıma ihtiyaç duymalarını sağlarken aynı zamanda masraflı aksama süresini önemli ölçüde azaltır.

  Yüksek Sıcaklıklı Yatak Gresi

  SG-350, Pastane Fırınlarının üfleyici vantilatörleri için tavsiye edilir. Aynı zamanda gemi yardımcı makinelerinde de kullanılabilir. SG-350 aynı zamanda, ekstrem sıcaklık koşulları, yüksek hızlar veya suyla yıkanma direncinin söz konusu olduğu her yerde, sızdırmaz veya yeniden paketlenebilir bilyalı yataklar veya rulmanlar da dahil olmak üzere endüstriyel yağlama için de tavsiye edilir. Tipik endüstriyel uygulamalar arasında, salınımlı hareketin ve titreşimin problemlere neden olduğu taşıma bantları, küçük alternatör ataklar, yüksek hızlı minyatür bilyalı yataklar ve yatak uygulamaları yer almaktadır.

  AĞIR İŞ UYGULAMALARI

  Ağır İş Dişli kutusu Yağı

  SF-400 serisi, uzun süreli üstün koruma sağlamak için hem Poli Alfa Olefin (SHC) baz stoklarındaki hem de kompleks katkı sistemlerindeki en son teknik ilerlemeleri birleştirir. SF-400 Serisinin üstün oksidasyon kararlılığı, yağ değişim periyotlarının uzamasını sağlar. Bu yağlama yağlarının ısıl kararlılığı, çoğu petrol yağının aksine yüksek sıcaklık düzeylerinde koruma sağlar.

  Ağır İş Kompresör Yağı

  SELCO SF-500, döner ve pistonlu endüstriye kompresörlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış sentetik bir sıvıdır.  Ürün, olağanüstü oksidasyon direnci ile yakından bağlantılı kusursuz yüksek sıcaklık özellikleri sergiler.

  Piyasada mevcut yağlama yağları, çoğunlukla kompresör ihtiyaçlarından ödün vermektedir; örneğin MIL şartnamelerine göre formüle edilen otomotiv karteri yağları pistonlu birimlerde, valflar üzerinde ağır karbon ve kül birikintisi oluşurken, öte yandan SELCO ürünleri, yalnızca kompresörler için formüle edilmiştir. 

  BAKIM UYGULAMALARI

  Suya Dayanıklı Gres

  Sulu ortamda yağlama gerektiren herhangi bir uygulama, tekerlek yatakları, elektrikli motor yatakları, su pompaları, bilyalı mafsallar, palet makaraları vb.

  Temizleyici, Pas Söktürücü Ürünler

   

  SELCO 56, tüm elektrikli ve elektronik ekipmanlar için üniversal bir bakım ürünüdür: aynı anda nemi giderir ve dışarı hapseder, korozyona ve oksitlenmeye karşı korur ve yağlama sağlar, nüfuz eder ve temizler.

  Korozyon Koruması

  SELCO 57 KOROZYON ÖNLEYİCİ, nemi gidererek ve yeniden oluşmasını önleyerek ve su ve oksijene karşı kalıcı bir koruma bariyeri oluşturarak pası ve korozyonu önleyen, parafin yağ bazı içinde çoklu organik bir inhibitör sistemidir.   Nüfuz eder ve yağlama sağlar.

   

  Elektrik Kontağı Temizleme Aerosolü

  SELCO CO KONTAK TEMİZLEYİCİSİ ELEKTRONİK ELEMAN HASSAS TEMİZLEME SOLVENTİ, yumuşak, kararlı ve inert bir temizleyici olup son derece hassas elektronik hassas ekipmanları temizlemek için tasarlanmıştır.  Hafif kirleticiler, toz, hav, nem, atmosferik yağlar veya hafif yağların giderilmesi için kullanılır.

   

  Çelik Halat Yağlama Yağı

  SG – 225 ÇELİK HALAT YAĞLAMA YAĞI (QWIK-KURUMA) çelik halatların yağlanmasında ve korunmasında büyük bir teknolojik gelişme teşkil eder.  Göbeğe kadar işleyecek ve 3-4 dakika içinde dokunulabilecek kadar kuruyacak şekilde formüle edilmiştir. SG-225, olağan zahmetli uygulama problemleri olmadan pozitif yağlama ve pozitif pas koruması sağlar. Uygulandığında, esnek bir kaplama sağlayarak yüzeylerin tozdan ve diğer kirletici maddelerden arınmış halde kalmasını sağlar.

   

  Açık Dişli Yağlama Yağı

  SG-250, uygulandığında, tüm alanları hızlıca sıvı yağlama yağı filmi ile kaplar. Kısa bir süre sonra, “taşıyıcı” buharlaşarak geride olumlu bir yağlama sağlayan güçlü ve dayanıklı bir kaplama bırakır.

   

   

   

   

   

  Gıda ve İlaç

  Gıda Sınıfı Kullanımlar

  Hidrolik Yağ  NSF H1 Tescilli (tescil no. 132479)

  SF- 33O Sentetik Gıda Sınıfı Yağlama Yağı temiz ortamlarda kullanıma yönelik zehirli olmayan, mineral hidro karbonsuz bir seridir. Ürün NSF International tarafından H1 sınıfı yağlama yağı olarak onaylanmıştır. Ürün USDA H1*21 CFR gerekliliklerini karşılamaktadır.

  Vizkoziteler( 40°C) 32, 46, 68, 150,220, 320 & 450 Cst

  Düşük Sıcaklık Uygulamaları

  Düşük Sıcaklıklarda uygulama GRESLER

  SELCO SG -360, sentetikleştirilmiş hidrokarbon sıvıyı lityum kompleks sabun yoğunlaştırıcı ile birleştiren yüksek performanslı bir grestir. Yoğunlaştırıcı sistem yüksek damlama noktası, kusursuz suya dayanıklılık ve güçlü yapısal kararlılık sağlar.  Sentetik baz yağın benzersiz fiziksel özellikleri, seçkin katkı maddeleri ile birlikte, aşınmaya, pasa, korozyona ve yüksek sıcaklık bozunmasına karşı olağanüstü koruma sağlar. Sentetik baz yağının mumsuz özelliği düşük sıcaklıkta devingenlik/ pompalanabilirlik, çok düşük başlama ve çalışma tork değerleri sağlar.

  Ayrıca, sentetik baz sıvısının çekme özelliği, madeni yağdan çok daha düşük olup bu durum yuvarlanan eleman yataklarının yük bölgesinde sıcaklık düşüşleri sağlar.

  SG-900 yağı, özel bir kompleks Lityum sabunuyla kıvamı yoğunlaştırılmış bir Silikon Yağlama sıvısından oluşur. Yağ, esasen orta-ağır yük altında ve (-50° C-220° C) arası sıcaklıklarda rulmanların çalışmasında kullanılmak üzere için tasarlanmıştır. Bu gres, (hafif, orta ve yoğun) üç farklı kıvam derecesi sunar.

   R22 ve amonyak gibi soğutucular kullanan sistemlere uygun kompresör yağı

  SELCO SF-300 Serisi, özellikle soğutucu kompresörler için geliştirilmiş, düşük akma noktasına sahip, Sıfır mum içerikli, yüksek doğal vizkozite ve ısıl kararlılığa sahip tamamen sentetik bir endüstriyel yağ ailesidir. Soğutucu gazların ve diğer sistem bileşenlerinin varlığında yüksek bir kimyasal kararlık sergilerler ve uçuculukları düşüktür. Düşük çözünürlükleri R22 ve amonyak gibi soğutucu gazlar kullanan sistemler için uygun hale getirir.

   

  Sentetik Soğutma Kompresör Yağlama Yağı (H F C – 134 A için)

  SF 590 Sentetik yağlar, seçkin poliol ester alkalin yağlar ve olağanüstü yağlama, aşınma koruması, termal ısıl ve kimyasal kararlılık ve uygun karışırlık sağlayan eşsiz katkı maddelerinden formüle edilmiştir. SF 590, özellikle HFC soğutucularının kullanıldığı kompresör ve sistem bileşenlerini yağlamak için özel olarak geliştirilmiştir. HFC’ler dünya piyasasında CFC’lerin yerini alan ozon tabakasına dost, klorsüz soğutuculardır. Selco SF 590 yağlama yağlarının performansı, geniş bir dizi soğutma ve klima sisteminde HFC’lerle yeterli düzeyde belgelendirilmiştir.

  Yüksek sıcaklık uygulamaları

  Yüksek sıcaklık zincir yağı

  SF-600, genellikle yüksek sıcaklıklı yağlama kapasitesine sahip sentetik alkalin yağlar ile özel olarak formüle edilmiş yüksek sıcaklık yağlama yağıdır. Özenli katkı maddesi seçimi, yüksek sıcaklıkta ayrışmaya karşı dayanıklı ve petrol bazlı ürünlerin doğal olarak ürettiği pislik veya karbon birikintisi oluşumunu önleyen bir sıvı sağlar.   Bu da ekipmanların ömrünü uzatmakla kalmayıp, daha az bakıma ihtiyaç duymalarını sağlarken aynı zamanda masraflı aksama süresini önemli ölçüde azaltır.

   

  Yüksek Sıcaklıklı Yatak Gresi

  SG-350, Pastane Fırınlarının üfleyici vantilatörleri için tavsiye edilir. Aynı zamanda gemi yardımcı makinelerinde de kullanılabilir. SG-350 aynı zamanda, ekstrem sıcaklık koşulları, yüksek hızlar veya suyla yıkanma direncinin söz konusu olduğu her yerde, sızdırmaz veya yeniden paketlenebilir bilyalı yataklar veya rulmanlar da dahil olmak üzere endüstriyel yağlama için de tavsiye edilir.  Tipik endüstriyel uygulamalar arasında, salınımlı hareketin ve titreşimin problemlere neden olduğu taşıma bantları, küçük alternatör ataklar, yüksek hızlı minyatür bilyalı yataklar ve yatak uygulamaları yer almaktadır.

  Bakım Uygulamaları

  Suya Dayanıklı Gres

  Sulu ortamda yağlama gerektiren herhangi bir uygulama, tekerlek yatakları, elektrikli motor yatakları, su pompaları, bilyalı mafsallar, palet makaraları vb

  Temizleyici, Pas Söktürücü Ürünler

  SELCO 56, tüm elektrikli ve elektronik ekipmanlar için üniversal bir bakım ürünüdür: aynı anda nemi giderir ve dışarı hapseder, korozyona ve oksitlenmeye karşı korur ve yağlama sağlar, nüfuz eder ve temizler.

  Korozyon Koruması

  SELCO 57 KOROZYON ÖNLEYİCİ, nemi gidererek ve yeniden oluşmasını önleyerek ve su ve oksijene karşı kalıcı bir koruma bariyeri oluşturarak pası ve korozyonu önleyen, parafin yağ bazı içinde çoklu organik bir inhibitör sistemidir.   Nüfuz eder ve yağlama sağlar.

  Ağır İş Dişli kutusu Yağ

  SF-400 serisi, uzun süreli üstün koruma sağlamak için hem Poli Alfa Olefin (SHC) baz stoklarındaki hem de kompleks katkı sistemlerindeki en son teknik ilerlemeleri birleştirir. SF-400 Serisinin üstün oksidasyon kararlılığı, yağ değişim periyotlarının uzamasını sağlar. Bu yağlama yağlarının ısıl kararlılığı, çoğu petrol yağının aksine yüksek sıcaklık düzeylerinde koruma sağlar.

  Elektrik Kontağı Temizleme Aerosolü

  SELCO CO KONTAK TEMİZLEYİCİSİ ELEKTRONİK ELEMAN HASSAS TEMİZLEME SOLVENTİ, yumuşak, kararlı ve inert bir temizleyici olup son derece hassas elektronik hassas ekipmanları temizlemek için tasarlanmıştır.  Hafif kirleticiler, toz, hav, nem, atmosferik yağlar veya hafif yağların giderilmesi için kullanılır.

  Çelik Halat Yağlama Yağı

  SG – 225 ÇELİK HALAT YAĞLAMA YAĞI (QWIK-KURUMA) çelik halatların yağlanmasında ve korunmasında büyük bir teknolojik gelişme teşkil eder.  Göbeğe kadar işleyecek ve 3-4 dakika içinde dokunulabilecek kadar kuruyacak şekilde formüle edilmiştir. SG-225, olağan zahmetli uygulama problemleri olmadan pozitif yağlama ve pozitif pas koruması sağlar. Uygulandığında, esnek bir kaplama sağlayarak yüzeylerin tozdan ve diğer kirletici maddelerden arınmış halde kalmasını sağlar.

  Açık Dişli Yağlama Yağı

  SG-250, uygulandığında, tüm alanları hızlıca sıvı yağlama yağı filmi ile kaplar. Kısa bir süre sonra, “taşıyıcı” buharlaşarak geride olumlu bir yağlama sağlayan güçlü ve dayanıklı bir kaplama bırakır.

  Bunlar ve başka çeşitli ürünler ilginizi çekebilir. Buraya sizin için ürün broşürümüzü ekliyoruz. Sizinle görüşmekten ve özel yağlama yağı ihtiyaçlarınızla ilgili diğer sorularınız yanıtlamaktan memnuniyet duyacağız.

  Lütfen aşağıdaki adresten bizimle temasa geçmekte tereddüt etmeyiniz.

  Kağıt Hamuru ve Kağıt Endüstrisi

  paper making process

  ODUN DEPOSU 

  EKİPMANLAR

  ÜRÜNLER

  ELLEÇLEME EKİPMANLARI Motorların yağlanmasıŞanzımanlar ve Hidrolik sistemler

  SF-310 HİDROLİK SIVILARI SERİSİ VG DERECELERİ 32-220

  TAŞIMA BANTLARI / YATAKLAR Su, toz ve bukağı varlığı

  SG-440 SUYA DAYANIKLI GRES Olağanüstü suya dayanıklılık özellikleri nedeniyle düşük tüketimKusursuz korozyon önleme özellikleri

  ZİNCİRLER / AÇIK DİŞLİLER Nemli ortam, bukağı, toz, ağır yük, düşük hız

  SG-390  YÜKSEK YÜKLÜ SUYA DAYANIKLI GRES  Arttırılmış yapışkanlığı sayesinde düşük aşınma ve tüketim  SF-600 SENTETİK YS ZİNCİR YAĞI 

  KAPALI DİŞLİ KUTULARI Nemli ortam, toz, aşırı yük

  SF-620 MOLİBDENLİ   YS SENTETİK DİŞLİ YAĞI  

   

  KAĞIT HAMURU FABRİKASI 

  KARIŞTIRICI / DİŞLİLER Harmanlama üniteleriDişli yağlama yağlarıPompalar, elekler, arıtıcılar

  SF-400 SHC SENTETİK DİŞLİ YAĞLARI Yüksek aşınma önleyici ve korozyon önleyici özellikleri sayesinde kullanım ömründe artış

   

  SON İŞLEM BÖLÜMÜ

  KAPLAMA MAKİNE Miller ve geniş dişliler

  SG-500 SENTETİK ULTRA YS GRESİ Gres tüketiminde ve yatak arızalarında azalma

  SÜPER KALENDER Sirkülasyon yağları

  SF-310 SENTETİK HİDROLİK SIVILARI

   

  KAĞIT MAKİNESİ 

  Islak kısım         –    Pres kısmı   –    Kuru kısım

  Sirkülasyon yağları

  SF-310 SENTETİK HİDROLİK SIVILARI

  Hidrolik yağ

  SF-310 SENTETİK HİDROLİK SIVILARI

  Islak kısım gresi

  SG-440 AĞIR İŞ SUYA DAYANIKLI GRESİ 

  Kuru kısım gresi

  SG-350 EP MOLİBDENLİ MOTOR GRESİ

  ·

   

   

   

  DEVAMINI OKU
Scroll